Uprawnienia energetyczne można podzielić na 3 grupy: Uprawnienia G1 to uprawnienia elektryczne, które upoważniają do obsługi urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych, które wytwarzają, przetwarzają, przesyłają i zużywają energię elektryczną; Uprawnienia G2 to uprawnienia cieplne, które zezwalają na obsługę urządzeń wytwarzających, przetwarzających i zużywających ciepło, dotyczą one również urządzeń energetycznych; Uprawnienia G3 to uprawnienia gazowe, dzięki nim można obsługiwać urządzenia i instalacje oraz sieci gazowe wytwarzające, przetwarzające, przesyłające, magazynujące, a także zużywające paliwo gazowe.
Uprawnienia SEP określają również stanowisko pracy. Wyróżniamy dwa typy uprawnień:
- eksploatacja (E) – przeznaczona dla osób obejmujących stanowiska związane z obsługą, konserwacją, remontem, montażem, kontrolą i pomiarami.
- dozór (D) – dedykowane osobom obejmującym stanowiska kierownicze, przełożonych ludzi odpowiedzialnych za eksploatację oraz sprawujących nadzór nad eksploatacją
Uprawnienia dozoru są wymagane nie tylko w przypadku osób zajmujących się nadzorem pracowników niższego szczebla, ale również są niezbędne do wykonywania obowiązków służbowych związanych z oględzinami urządzeń, instalacji i sieci. Ta kategoria uprawnień jest także obowiązkowa dla osób sporządzających ekspertyzy, protokoły, dokumentacje i wydających orzeczenia. Wszyscy, którzy chcieliby realizować wyżej wymienione zadania muszą wykazać się znajomością uregulowań prawnych.
Kurs elektryka ma za zadanie przygotowanie uczestnika do egzaminu kwalifikacyjnego z zakresu eksploatacji dla niżej wymienionych urządzeń:
- urządzenia prądotwórcze przyłączone do krajowej sieci elektroenergetycznej bez względu na wysokość napięcia znamionowego,
- urządzenia, instalacje i sieci elektroenergetyczne o napięciu nie wyższym niż 1 kV,
- urządzenia, instalacje i sieci o napięciu znamionowym powyżej 1 kV,
- zespoły prądotwórcze o mocy powyżej 50 kV,
- urządzenia elektrotermiczne,
- urządzenia do elektrolizy,
- sieci elektrycznego oświetlenia ulicznego,
- elektryczną sieć trakcyjną,
- elektryczne urządzenia w wykonaniu przeciwwybuchowym,
- aparaturę kontrolno-pomiarową oraz urządzenia i instalacje automatycznej regulacji; sterowanie i zabezpieczenie urządzeń i instalacji wymienionych w pkt 1-9.